Diş Protezi


Diş Protezi Nedir?

Kaybolan dişlerin ve dokuların çiğneme, estetik ve konuşma fonksiyonlarını yerine koyan yapay dişlerdir.Sabit ve hareketli protezler olmak üzere 2'ye ayrılır.

Sabit Protezler

Kuron(Kaplama): Tek dişin porselen veya zirkonyumla kaplanmasıdır.
Köprü: Diş eksikliklerinde eksik olan dişlerin her iki tarafındaki dişlerin destek alınarak kaplanmasıdır.
Lamine: Yaprak porselen olarak da bilinir.Daha çok estetik amaçla ön grup dişlere uygulanır.

Hareketli Protezler

Total Protezler

Ağzında hiç dişi olmayan hastalara uyguladığımız protezlerdir.

Parsiyel Protezler

Kısmi dişsizlik yaşayan ve köprü yapımıyla diş eksikliğini gideremediğimiz hastalarda uyguladığımız protez çeşididir.Bu protezlerde hastaların ''kanca'' dediği metal kroşe ve tırnaklar kullanılmaktadır.

Hassas Tutuculu Protezler

Bu protezler de parsiyel protezler gibi kısmi dişsizlik yaşayan hastalarda kullanılır. Ancak avantaj olarak bu protezlerde ''kanca'' kullanılmaz ve daha estetik bir görünüm elde edilir.
 • Zirkonyum Kaplama Nedir?

  Metal destekli porselen kaplamalarda porselenin altında metal bir tabaka vardır. Bu kaplamalarda estetik görünüm sağlamak bazı durumlarda zor olabilir. Zirkonyum kaplamalarda altta metal olmadığından daha estetik bir görünüm elde edilir.

 • Lamine Nedir?

  Lamineler, dişin ön yüzünden çok az aşındırma yapılarak veya bazı durumlarda hiç aşındırma yapmadan yapılır.Ön bölgede çok az çapraşıklığı, renklenmesi veya şekil bozukluğu olan hastalarda uygulanabilir.

 • Sabit Protezlerde Temizlik Nasıl Olmalıdır?

  Sabit protezlerin bakımı aynı doğal dişlerde olduğu gibi diş fırçası ve macunla yapılır.Aynı zamanda diş ipi de mutlaka kullanılmalıdır.

 • Hareketli Protezlerde Temizlik Nasıl Olmalıdır?

  Hareketli protezler, yemeklerden sonra protez temizleme ürünleri ile temizlenmeli, yatmadan önce mutlaka çıkartılmalı ve suyun içine konulmalıdır.

 • Protezimi Ne Kadar Süreyle Kullanabilirim?

  Eğer gerekli ağız hijyeni sağlanırsa 5-6 yıl süreyle kullanılabilir.Ancak daha uzun süre kullanan hastalarımız da vardır.Yine de hastaların düzenli olarak kontrole gelmeleri önerilir.

 • Protez Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Ortalama olarak 7-10 gün içerisinde tedavi tamamlanır.